Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: image001            Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: image002 

   

Description: Description: Description: Description: Description: OBR_RICH

 

 

PODARUNKI  

 

Kosz czerwonych róż

 

Statuetki-perełki św. Jadwigi Królowej

 

Perełki św. Jadwigi Królowej

 

Ulotki informacyjne

 

 

 

 

 

 

 

 

ŚWIĘTO ŚW. JADWIGI KRÓLOWEJ

 

8 CZERWCA 2013

 

W związku ze zbliżającym się świętem św. Jadwigi Królowej rozesłane zostały zaproszenia do włączenia się do uroczystego obchodzenia tego święta do ośrodków polonijnych całego świata jak też do Senatu RP. Przyklad naszego zaproszenia zamieszonego w ośrodku polonijnym Kaliforni (USA) pokazuje jak Pani Wawelska podbija serca Ameryki.

W Polsce we wszystkich parafiach p.w. św. Jadwigi Królowej, w katedrze wawelskiej w Krakowie, jak również w ośrodkach mniejszości polskich na świecie odprawiane były uroczyste Msze święte w dniu 8 czerwca z okazji święta św. Jadwigi Królowej.

 

KATEDRA ŚW. PATRYKA, MELBOURNE – AUSTRALIA

Msza św. w katedrze św. Patryka w Melbourne

W Australii św. Jadwiga Królowa staje się coraz bardziej znana za sprawą działalności informacyjnej naszej fundacji. 8 czerwca jest dobrą okazją do przypomnienia społeczności australijskiej o św. Jadwidze Królowej jako świętym Kościoła Katolickiego który patronuje politykom, studentom jak również jest patronem naszego Narodu. Katedra melberneńska, która nosi imię irlandzkiego patrona św. Patryka jest niejako naturalnym miejscem obchodzenia święta Patronki naszego Narodu.

Description: 2013_4

Jak co roku, w dniu 8 czerwca odprawiona została Msza św. w katedrze św. Patryka w Melbourne. W tym roku mimo wielu utrudnień obchodziliśmy ten dzień święta naszej ukochanej Patronki w katedrze św. Patryka w Melbourne. W katedrze odmawialiśmy nowennę do św. Jadwigi Królowej przy głównym ołtarzu w połączeniu z codzienną Mszą św. o godz. 13-tej. Nowenna Jadwigowa stwarza piękny modlitewny nastrój, ubogaca refleksją nad znaczeniem Jadwigowej świętości i uczy podążać za przykładem Pani Wawelskiej. W tym roku po raz pierwszy w katedralnym biuletynie ukazało się zaproszenie na mszę św. w dniu 8 czerwca na którą zapraszaliśmy polityków australijskiej sceny politycznej, ludzi nauki i studentów. Jest to bardzo znaczący wkład mniejszości polskiej w kreowaniu kulturowego środowiska Melbourne zogniskowanego na wartości płynące z Katedralnego Wnętrza. Nasze wysiłki wydobywania katedralnej monumentalności ewangelicznego przekazu i przepajania atmosfery melbourniańskiego Manhattanu kojącym tchnieniem katedralnej obecności zdają się przynosić oczekiwane owoce.

Ważne jest docenianie znaczenia Jadwigowego zaproszenia. Nadchodzące wybory w Australii naznaczone złowrogą antychrześcijańską nowomową polityków liberalno-lewicowych to znaczące wyzwanie dla katedralnego głosu sumienia, Katedry naturalnie predysponowanej do tego typu uwrażliwienia sumień i to nie tylko ze względu na idealne wręcz umiejscowienie Katedry w samym sercu politycznej melbourniańskiej infrastruktyry. Zaproszenie polityków to bardzo łatwo czytelny Jadwigowy akcent aksjologicznej wskazówki dla wyborców jak również bardzo czytelny przekaz dla polityków, demokratycznego kraju, wsłuchujących się w te ,nie tak przecież ciche wołanie o normalność.

Bardzo wzruszającym momentem, historycznie bardzo znaczącym, było odśpiewanie hymnu Bogurodzica po zakończeniu Mszy św. w dniu 8 czerwca. Mimo wczesnej pory na mszy św. zgromadziło się wielu Melbournian w tym pracownicy rządu stanowego jak również ludzie nauki i studenci. Jako mniejszość polska stanowiliśmy rzeczywiście widoczną mniejszość jednakże dającą się łatwo zauważyć i co najważniejsze usłyszeć. Dźwięki pieśni Bogurodzicy wzmacniane pogłosem katedralnego wnętrza przywoływały odgłosy minionej Jadwigowej epoki, epoki królewskiej mądrości, rycerskich cnót i męstwa.

 

KATEDRA WAWELSKA, KRAKÓW - POLSKA,

Msza święta w Katedrze na Wawelu

W dniu 8 czerwca 2013 została odprawiona uroczysta Msza św. w Katedrze na Wawelu w Krakowie o godz. 12. W tym roku piękne czerwone róż od QJF został ‘wplecione’ w piękną kompozycję kwiatową. Staje się już tradycją składanie czerwonej róży na ołtarzu naszej ukochanej Patronki.

Description: IMG_7557 Description: IMG_7554 Description: IMG_7543

Description: IMG_7552 Description: IMG_7547 Description: IMG_7553

 

Mszę św. koncelebrowaną odprawił ks. Infułat Dariusz Raś – Archiprezbiter Bazyliki Mariackiej. Piękne kazanie ks. Infułata Rasia na długo pozostanie w pamięci wszystkich obecnych na Mszy św.

Description: DSC04625 Description: DSC04627

Jak co roku QJF przyznała siedem „statuetek- perełek” w kategorii dorośli i uczniowie. Wręczenia „statuetek- perełek”. dokonał ks. Infułat Dariusz Raś. W 2013 roku laureatami zostali: Ks. Prałat Zdzisław Sochacki - Proboszcz Katedry Wawelskiej, pani Małgorzata Soboltyńska – przedstawicielka Polonii z Węgier, pani dr Joanna Borowicz, p. Joanna Rasjka – studentka z WSG w Bydgoszczy oraz uczniowie: Małgorzata Kucharska z III LO w Inowrocławiu, Maciej Rodak z Gim. w Luborzycy i Weronika Sroka z SP w Rabie Wyżnej. Serdecznie gratulujemy laureatom.

Description: SkarbWiary_1 Description: SkarbWiary_2 Description: SkarbWiary_3

W tym roku po raz trzeci miało miejsce wręczenie skarbu wiary na ręce obecnej Królowej Roku Zosi Szczygielskiej. Wręczenia dokonał ks. Infułat Dariusz Raś. Skarb wiary, krzyżyk z kamieniem szlachetnym (w tym roku z czerwony turmalin) przekazywany jest co roku Królowej Roku jako zapewnienie, że wiara jest najcenniejszym skarbem jaki młody człowiek może otrzymać w procesie edukacyjnym.

Description: CzerwoneRoze_2 Description: CzerwoneRoze_1

Przyjmuje się piękna tradycja składania róż na ołtarzu św. Jadwigi Królowej w katedrze wawelskiej w Krakowie. W tym roku wyjątkowo okazale prezentował się różany kobierzec tkany sercami młodzieży i wyrażający wielką miłość do naszej Pani Wawelskiej.

Wybór Królowej Roku 2013/2014

Description: DSC04578 Description: DSC04598

W tym roku wybór Królowej Roku odbył się 8 czerwca o godz. 9 rano w auli klasztoru Księży Misjonarzy na Stradomiu. Wszystkie kandydatki prezentowały się doskonale i jury miało bardzo trudne zadanie. Laureatką została Weronika Kurowska ze SP w Szczyrku. Gratulujemy nowo wybranej królowej i życzymy spełnienia wszystkich marzeń, opieki św. Jadwigi Królowej jak również tego aby ten rok jej panowania był dla nas wszystkich rokiem szczęśliwym. Dziękujemy wszystkim królewnom i życzymy aby w następnym roku św. Jadwiga Królowa obdarowała je tytułem Królowej Roku.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego że święto św. Jadwigi Królowej było obchodzone tak uroczyście.

 

Last updated: 2020

Copyright the Queen Jadwiga Foundation

 

 

 

MELBOURNE – KATEDRA ŚW. PATRYKA

Description: Description: Description: Description: Description: Mlb_katedra_1

 

 

 

KRAKÓW –

KATEDRA WAWELSKA

KatedraWaw